Поради родичам алкоголіків

Цей розділ Великої книги Анонімних Алкоголіків містить багато корисної інформації, яка стане в нагоді близьким людям, що п'є людину, увага в цьому розділі хоча і звернена в основному до дружин алкоголіків, але розглядаються проблеми, з якими стикаються всі близькі страждають алкоголізмом.

ЗВЕРНЕННЯ ДО ЖІНОК1

Наша книга розповідала майже виключно про чоловіків. Але сказане нами однаково відноситься і до жінок. Ми все більше поширюємо нашу діяльність на жінок, які питають. Є всі підстави стверджувати, що жінки, що п'ють, відновлюють своє здоров'я так само як і чоловіки, якщо вони слідують нашим порадам.

Але доля кожного алкоголіка пов'язана з долями його близьких: дружини, яка тремтить від страху в очікуванні наступного бешкету, батька та матері, які бачать загибель сина, аварію його життя.

Серед нас є дружини, родичі та друзі, які впоралися з головною проблемою, є й такі, що ще не знайшли щасливого вирішення своїх труднощів. Ми хочемо, щоб дружини анонімних алкоголіків звернулися до дружин тих, хто зловживає алкоголем. Те, що вони розкажуть, досить типове для всіх, пов'язаних родинними зв'язками з алкоголіками.

Будучи дружинами алкоголіків, ми, як ніхто інший, чудово розуміємо усі ваші проблеми. Ми хочемо проаналізувати помилки у нашій власній минулій поведінці.

1 У цьому розділі, написаному в 1939 році, коли в Співтоваристві АА було мало жінок, автори виходять з передумови, що алкоголік у будинку - це завжди чоловік. Але багато порад можуть бути використані тими, хто живе з жінкою-алкоголічкою, незалежно від того, продовжує вона пити або дотримується програми АА. Додаткові джерела інформації наводяться наприкінці глави Ми хочемо, щоб у вас залишилося враження, що жодна ситуація не є нерозв'язною, і жодне горе не можна вважати непереборним.

Звичайно, ми йшли важкою дорогою. Нам довелося мати справу зі ображеною гордістю, розчаруванням, скаргами на долю, відсутністю порозуміння та страхом. Це сумні супутники життя. Ми то співчували своїм чоловікам, то відчували до них злість. Деякі з нас впадали то в одну, то в іншу крайність, сподіваючись все ж таки, що одного прекрасного дня наші кохані знову стануть колишніми.

Нерідко ставили нас у скрутне становище наша вірність і прагнення, щоб наші чоловіки могли жити з високо піднятою головою і бути як інші чоловіки. Ми були безкорисливими і жертвували собою. Ми без кінця брехали, щоб зберегти нашу гордість та підтримати репутацію наших чоловіків. Ми молилися Богу, ми просили, ми були терплячими. Ми люто розмахували кулаками, тікали з дому, влаштовували істерики, жахалися, шукали співчуття, заводили романи з іншими чоловіками.

Наші будинки перетворювалися вечорами на поле битви. Вранці ми цілувалися та мирилися. Наші друзі радили нам кинути наших чоловіків, і ми кидали їх назавжди і знову поверталися до них ненадовго і знову сподівалися, завжди сподівалися. Наші чоловіки урочисто клялися, що вони ніколи більше не торкнуться алкоголю, і ми вірили їм, коли їм уже ніхто не вірив. А за кілька днів, тижнів чи місяців усе повторювалося знову.

Ми рідко приймали друзів у будинку, тому що ніколи не знали, в який час та в якому вигляді з'явиться господар будинку. Ми майже з ким не бачилися. Ми ставали самітниками. Якщо нас запрошували кудись, наші чоловіки крадькома напивалися так, що ми не отримували ніякого задоволення від візиту. Якщо ж вони не пили взагалі, то жалість до себе робила їх нестерпними. Фінансове становище сім'ї постійно вселяло тривогу. Роботи чи не було зовсім, чи загрожує звільнення. Броньована машина не привозила додому конверт із зарплатою. Рахунок у банку танув, як сніг у червні.

Іноді з'являлися інші жінки. Як же поранило душу, коли ми дізнавалися про це! Як гірко чути, що інші жінки розуміють наших чоловіків краще за нас!

Низка кредиторів, шерифів, роздратованих водіїв таксі, поліцейських, товаришів по чарці, приятелів і навіть жінок, яких вони іноді приводили додому... При цьому наші чоловіки вважали, що ми такі негостинні. "Зануда, сварлива баба, тільки нудьгу наздоганяєш", - говорили вони. Наступного дня вони приходили до тями, а ми прощали їх і намагалися все забути.

Ми намагалися зберегти у наших дітях любов до батька. Ми говорили малюкам, що тато хворий, і це було набагато ближче до правди, ніж ми гадали. Вони піднімали руку на дітей, вибивали одвірки, били фарфорові прикраси, що зберігаються як пам'ять, ламали клавіші фортепіано. У розпал усіх цих неподобств вони загрожували, що назавжди підуть до іншої жінки. У розпачі ми намагалися напитися самі - напитися, щоб покласти край усій випивці! Результат був несподіваний – схоже було, що нашим чоловікам це подобається.

На цьому етапі деякі з нас розлучалися та переїжджали з дітьми до батьків. Потім нас суворо критикували батьки чоловіка за непостійність. Але зазвичай ми не йшли. Ми залишалися, незважаючи ні на що. Ми нарешті самі знаходили роботу, оскільки нашим сім'ям загрожувала потреба.

Ми зверталися до лікарів, бо запої ставали дедалі частіше. Нас лякали і збентежували тривожні фізичні та розумові симптоми, все каяття, депресія і почуття неповноцінності, які заволодівали нашими коханими. Як тварини в упряжі, ми терпляче, з величезними зусиллями дерлися і падали в повній знемозі після кожної чергової спроби дістатись до ділянки сухої землі. Більшість із нас дійшло до останньої межі, де вже розпочинаються лікувальні санаторії, лікарні та в'язниці. Деякі з нас стали чути несамовиті крики в маренні і дізналися, що таке безумство. Часто зовсім поряд чатувала на смерть. Важко було не помилятися за таких умов. Деякі помилки були пов'язані з тим, що ми нічого не знали про алкоголізм. Іноді ми неясно усвідомлювали, що маємо справу з хворою людиною. Якби ми до кінця розуміли природу захворювання, ми, можливо, поводилися б інакше.

Як може людина, яка любить свою дружину і дітей, поводитися так егоїстично, так безсердечно, так жорстоко? У такій людині не може бути кохання, думали ми. У той час, коли ми переконували себе, що вони безсердечні, наші чоловіки дивували нас, приймаючи рішення розпочати нове життя і ставлячись до нас із підвищеною увагою. Вони набували своїх колишніх привабливих якостей, а потім все знову розбивалося вщент. Якщо ми питали, чому їх знову потягло до випивки, вони знаходили якесь безглузде виправдання або взагалі не відповідали. Це було так боляче і так незбагненно. Як могли ми так жорстоко помилитися у виборі чоловіків, за яких ми одружилися? Коли вони пили, вони ставали зовсім чужими. Іноді з ними так важко було встановити контакт, що вони здавались огородженими муром.

Навіть якщо вони не любили свої сім'ї, як вони могли настільки не бачити, що відбувається з ними? Куди поділася їхня здатність розмірковувати, їхній здоровий глузд, їхня сила волі? Чому вони не розуміли, що алкоголь їх руйнує? Чому, коли ми говорили їм про небезпеку, вони погоджувалися, а одразу ж після цього йшли і напивалися знову?

Такі запитання ставить собі кожна жінка, чоловік якої п'є. Ми сподіваємось, що ця книга відповість на деякі з них. Можливо, ваш чоловік живе у цьому дивному світі алкоголізму, де все спотворено та перебільшено. Ви бачите, що найкращою частиною своєї душі він любить вас. Звичайно, існує таке поняття, як несумісність, але майже завжди це тільки здається, що алкоголік не любить інших і не зважає ні на кого. Це пояснюється тим, що він хворий і понівечений алкоголем, тому він говорить і робить жахливі речі. Зараз здебільшого наші чоловіки стали кращими, ніж будь-коли раніше, як чоловіки та батьки.

Постарайтеся не засуджувати вашого чоловіка-алкоголіка, хоч би що він робив і не говорив. Він лише хвора і нерозумна людина. Ставтеся до нього так, ніби він був хворий на запалення легень. Коли він сильно дратує вас, пам'ятайте, що він дуже хворий.

Існує важливий виняток із усього сказаного вище. Ми розуміємо, що є люди з поганими нахилами, щодо яких ніяке терпіння не допоможе. Алкоголік з таким складом характеру орудуватиме змістом цього розділу, як кийком, занесеним над вашою головою. Не дозволяйте йому це. Якщо ви переконані, що він відноситься до цього типу людей, вам краще попрощатися з ним. Невже ви повинні дозволити йому зруйнувати ваше життя та життя ваших дітей? Адже він має шлях зцілення від алкоголізму, якщо він захоче зробити все, що потрібно для цього.

Проблема, з якою ви намагаєтеся впоратися, зазвичай близька до однієї з чотирьох, описаних нижче:

  1. Ваш чоловік, мабуть, не алкоголік. Просто він вживає більших доз алкоголю. Іноді він п'є постійно, іноді сильно напивається тільки у свята. Можливо, він витрачає надто багато грошей на алкоголь. Можливо, випивка діє на його здоров'я та психіку, але він сам не помічає цього. Іноді його поведінка створює почуття незручності у близьких та друзів. Він упевнений, що може контролювати своє споживання спиртного, що випивка не завдає йому жодної шкоди, що його робота не дозволяє обходитися без спиртного. Якщо ви назвете таку людину алкоголіком, вона буде ображена. Світ сповнений таких людей. Деякі з них починають пити помірніше або припиняють зовсім, інші продовжують пити. Багато хто з цих останніх через нетривалий час стане справжніми алкоголіками.
  2. Ваш чоловік не може контролювати споживання спиртного, він не може змусити себе кинути пити навіть коли хоче цього. Іноді він повністю втрачає контроль за собою під час запоїв. Він погоджується з тим, що становище саме таке, але переконаний, що зможе виправитися. Він уже пробував, з вашою допомогою чи без, кинути пити зовсім чи пити помірніше. Можливо, він почав втрачати друзів. Випивка починає позначатися з його справах. Іноді це турбує його, і він починає розуміти, що не може пити так, як п'ють інші люди. Він іноді п'є вранці або протягом дня, щоб заспокоїти нерви. Після серйозних запоїв він відчуває каяття і хоче кинути пити. Але варто пройти часу, і він знову починає думати, що наступного разу зможе зупинитися, випивши свою норму. Ми вважаємо, що ця людина перебуває у небезпеці. У нього є ознаки справжнього алкоголіка. Можливо, поки що він ще в змозі нормально працювати. У його випадку ще не все втрачено. У своєму колі ми говоримо про такі: «Він хоче захотіти кинути пити».
  3. Цей чоловік зайшов набагато далі, ніж чоловік описаний у категорії 2. Хоча колись він був таким самим, зараз він у помітно гіршому становищі. Від нього відвернулися друзі, його будинок перетворено на бедлам, і його звільнили з роботи. Можливо, сім'я вже зверталася до лікаря, і невеселий шлях лікарнями та санаторіями вже почався. Він уже розуміє, що не може пити як інші люди, але не розуміє чому. Він все ще думає, що зможе навчитися цього. Можливо, він наблизився до того моменту, коли він відчайдушно хоче кинути пити, але не може. Його нагода викликає деякі додаткові питання, на які ми спробуємо відповісти. Описана ситуація зовсім не безнадійна.
  1. Можливо, ви вже зовсім зневірилися з вашим чоловіком. Він уже побував у багатьох лікарнях. Він агресивний або, як здається, зовсім несамовитий, коли п'яний. Іноді він починає пити дорогою додому з лікарні. Можливо, він уже мав білу гарячку. Лікарі хитають головами і радять вам помістити його до закладу закритого типу. Можливо, вам це вже довелося зробити. Але все це не так страшно, як вам здається. Багато наших чоловіків пройшли через все це. Але вони вилікувалися.

Повернімося спочатку до чоловіка, якого ми відносимо до першої групи. Як не дивно, саме з ним часто найважче. Він любить випивати. Алкоголь розбурхує його уяву. За склянкою спиртного друзі стають ближчими. Вам також, можливо, подобається пити з ним, якщо він не переходить розумні межі. Ви провели не один вечір разом, розмовляючи за чаркою біля каміна. Можливо, вам подобаються вечірки з випивкою, і вам здається, що на них було б нудно без спиртного. Ми самі дуже любили такі вечірки та чудово проводили на них час. Ми знаємо, що алкоголь може покращувати стосунки. Деякі з нас, хоч не всі, вважають, що алкоголь має свої переваги, за умови, що люди не зловживають ним.

Перша умова успіху така - ніколи не дратуватись. Навіть якщо ваш чоловік стає зовсім нестерпним і вам доводиться тимчасово розлучитися з ним, не збирайте в собі злість, якщо можете, звичайно. Терпіння та рівний настрій вам абсолютно необхідні.

Наша наступна пропозиція така - ніколи не кажіть йому, що він має зробити з приводу своєї пристрасті до алкоголю. Якщо він вирішить, що ви - «пила» і зануда, ваші шанси допомогти йому дорівнюватимуть нулю. Він використовує це як привід пити ще більше. Він скаже вам, що ви його не знаєте. Ви можете опинитися в положенні, коли вечорами ви будете на самоті, а він втішатиме себе в компанії, що складається не з одних чоловіків. Алкоголізм вашого чоловіка не повинен зіпсувати ваших стосунків із дітьми та друзями. Їм потрібні ваше суспільство та ваша допомога. Незважаючи на пияцтво вашого чоловіка, можна жити повним та корисним життям. Ми знаємо жінок, які, опинившись у такому становищі, не піддалися страху і продовжують жити щасливо. Не налаштовуйтесь на те, що вам удасться виправити вашого чоловіка. Можливо, ви не впораєтеся з цим завданням, хоч би як намагалися.

Ми знаємо, що нашим порадам нелегко слідувати, але якщо вам вдасться це зробити, ви зможете уникнути багатьох неприємностей. Ваш чоловік згодом зможе оцінити вашу розсудливість та терпіння. Ваша поведінка може закласти хорошу основу для розмови про алкогольні проблеми. Зачекайте, поки він сам порушить це питання. Не критикуйте його під час такого обговорення. Спробуйте краще поставити себе його місце. Дайте зрозуміти, що ви хочете допомогти йому, а не критикувати його.

Якщо така розмова відбудеться, запропонуйте йому прочитати цю книгу або, принаймні, розділ, присвячений алкоголізму. Скажіть йому, що ви турбуєтеся, хоч, можливо, і дарма. Просто ви вважаєте, що він повинен точно знати, на який ризик іде, коли п'є забагато. Покажіть йому, що вірите в його здатність кинути пити або пити помірковано. Скажіть йому, що ви не хочете позбавляти його задоволення, але вам просто хотілося б, щоб він стежив за своїм здоров'ям. Тож ви зможете зацікавити його проблемами алкоголізму.

Можливо, серед його знайомих є кілька алкоголіків. Запропонуйте йому вдвох зайнятися з ними. Алкоголіки дуже люблять допомагати одне одному. Можливо, ваш чоловік захоче поговорити з одним із них. Якщо такий підхід не викликає інтересу у вашого чоловіка, краще залишити цю тему, зазвичай після дружньої бесіди він сам повернеться до неї. Вам доведеться набратися терпіння, але результат вартий того. Тим часом, ви можете спробувати допомогти дружині іншого алкоголіка. Якщо ви дотримуватиметеся цих принципів у взаєминах з чоловіком, він може припинити пити або почати пити помірніше.

Припустимо, однак, що ваш чоловік більш схожий на номер два типи. Ми рекомендуємо тут той самий підхід, що й у першому випадку. Але після чергового зриву запитайте його, чи справді він хоче остаточно кинути пити. Не просіть його зробити це заради вас чи ще когось. Просто запитайте його, чи він хоче це зробити.

Не виключено, що він захоче. Тоді покажіть йому цю книгу та розкажіть усе, що ви знаєте про алкоголізм. Переконайте його, що, оскільки книга написана алкоголіками, вони знають, що говорять. Розкажіть йому кілька історій про алкоголізм, які ви читали. Якщо вам здається, що ідея духовного зцілення покоробить його, запропонуйте йому прочитати розділ про алкоголізм. Після цього він може проявитися інтерес до інших глав.

Якщо у нього виявиться інтерес, ваша співпраця означатиме дуже багато. Якщо він байдужий або вважає, що він не алкоголік, краще дати йому спокій. Не примушуйте його дотримуватися нашої програми. Насіння вже посіяне в його свідомості. Він знає, що тисячі людей, таких як він, одужали. Але не нагадуйте йому про це, коли він п'яний, це може викликати в нього роздратування. Рано чи пізно він знову повернеться до цієї книги. Зачекайте, поки нові зриви не переконають його в необхідності почати діяти, тому що, чим більше ви поспішатимете його, тим більше ви відтягуватимете його одужання.

Якщо ваш чоловік належить до групи номер три, то може вам пощастить більше. Будучи впевненою в тому, що він хоче вилікуватися, ви можете звернутися до нього з цією книгою, сяючи радістю відкриття, якби ви знайшли золоту жилу. Можливо, він буде налаштований не так оптимістично, як ви, але він, напевно, прочитає цю книгу і, можливо, одразу ж включиться до програми. Якщо це не станеться відразу, вам не доведеться довго чекати. Тільки не натискайте на нього. Нехай він сам ухвалить рішення. Спокійно поставтеся ще до кількох запоїв. Говоріть з ним про його стан або цю книгу, тільки якщо він сам заведе про це розмову. Іноді краще зробити так, щоб йому вручив цю книгу не член сім'ї, а сторонній. Такі люди можуть спонукати його до дії, не викликаючи ворожнечі. Якщо ваш чоловік загалом нормальна людина, то на цьому етапі у вас є добрі шанси. Можна подумати, що люди, віднесені до четвертої групи нашої класифікації, абсолютно безнадійні, але це не так. Багато членів АА належали якраз до цієї групи. Усі махнули на них рукою. Здавалося, поразка неминуче. І, тим не менш, часто саме такі люди переживали яскраве та вражаюче зцілення.

Звісно, бувають винятки. Деякі люди настільки зруйновані алкоголем, що не можуть зупинитися. Іноді алкоголізм буває обтяжений іншими розладами. Хороший терапевт чи психіатр може сказати вам, наскільки серйозними є ці ускладнення. Принаймні спробуйте змусити вашого чоловіка прочитати цю книгу. Вона може викликати в нього ентузіазм. Якщо він вже знаходиться в лікарні закритого типу, але зможе переконати вас чи лікаря, що його наміри серйозні, дайте йому можливість спробувати наш шлях лікування, якщо лікар не вважає його психічний стан ненормальним чи небезпечним. Ми даємо цю рекомендацію з упевненістю. Протягом кількох років ми працюємо з алкоголіками, які перебувають у таких лікарнях. З того часу, як ця книга була вперше опублікована, Спільнота АА звільнила тисячі алкоголіків із закритих лікарень та лікарень різного роду. Більшість із них більше туди не повернулися. Така велика Божа влада!

Можливо, ви стоїте перед протилежною проблемою. Ваш чоловік на волі, але його необхідно помістити до закритої лікарні. Є чоловіки, які не можуть чи не хочуть кинути пити. Коли вони стають небезпечними для оточуючих, ми вважаємо, що для їхнього блага їх необхідно помістити в закриту лікарню, але, звичайно, краще спочатку порадитися з хорошим лікарем. Дружини і діти таких алкоголіків проходять через кошмарні муки, але все ж таки найбільше страждають самі алкоголіки.

Бувають випадки, коли ви маєте розпочати нове життя. Ми знаємо жінок, які це робили. Якщо такі жінки приймають духовний спосіб життя, їхній життєвий шлях стає набагато легшим.

Якщо ваш чоловік п'є, ви, можливо, турбуєтеся, що про вас думають інші люди, і не хочете зустрічатися з друзями. Ви все більше замикаєтесь у собі і думаєте, що всі ваші друзі постійно обговорюють вашу сімейну ситуацію. Ви уникаєте говорити про спиртне навіть із вашими батьками. Ви не знаєте, що сказати вашим дітям. Коли ваш чоловік погано п'яний, ви тремтіте у своїй усамітненні, проклинаючи винахід телефону.

Ми вважаємо, що не потрібно відчувати таку сильну незручність у зв'язку з тим, що ваш чоловік п'є. Немає необхідності обговорювати докладно стан вашого чоловіка, але можна спокійно поінформувати ваших друзів про природу його захворювання. Постарайтеся при цьому не паплюжити вашого чоловіка і не нашкодити йому.

Пояснивши друзям, що ваш чоловік хвора людина, ви створите нову атмосферу у ваших взаєминах. Бар'єри, що виникли між вами та вашими друзями, зникнуть, і замість них з'являться порозуміння та співчуття. Ви більше не відчуватимете збентеження або відчуватимете, що ви повинні вибачатися за те, що у вашого чоловіка слабкий характер. Це ж неправда. Ваша впевненість у собі, ваш рівний настрій і відсутність збентеження чудовим чином покращать ваші стосунки з іншими людьми. Той самий принцип слід застосовувати у спілкуванні з дітьми. Коли між ними та батьком виникають розбрат під час його випивок, краще не ставати на чийсь бік, якщо, звичайно, дітей не потрібно захищати від батька. Використовуйте свою енергію, щоб досягти кращого порозуміння між усіма, хто вас оточує. Тоді буде слабшати та моторошна напруга, яка створюється в будинку кожного алкоголіка.

Нерідко вам доводилося говорити начальнику вашого чоловіка або його друзям, що він хворий, коли він був просто п'яний. Намагайтеся щосили уникати таких ситуацій. Нехай він сам пояснюється іншими людьми. Ваше бажання захистити його не повинно змушувати вас брехати людям, які мають право знати, де він і що він робить. Обговоріть це з вашим чоловіком, коли він буде тверезим і в хорошому настрої. Запитайте його, що вам робити, якщо він знову поставить вас у становище, коли вам доведеться брехати. Але постарайтеся не лаяти його за те, що він змусив вас так поводитися раніше.

Є й інший різновид паралізуючого страху. Можливо, ви боїтеся, що ваш чоловік втратить роботу, ви думаєте про ту ганьбу, з якою пов'язане звільнення, про фінансові труднощі, в яких ви опинитеся з дітьми. Це може статися з вами або, можливо, бувало вже неодноразово. Якщо це станеться знову, постарайтеся виробити інше ставлення до цієї ситуації. Адже вона може виявитися і благом. Звільнення може переконати вашого чоловіка, що йому потрібно кинути пити. І ви зрозумієте, що він може покинути, якщо захоче. Для багатьох із нас це нещастя оберталося на благо, бо воно вело нас до відкриття Бога.

Ми вже не раз говорили про те, що люди стають щасливішими, коли починають жити на духовній основі. Якщо Бог може вирішити одну з найдавніших загадок -алкоголізм, то Він може вирішити і всі інші проблеми. Ми, дружини, виявили, що ми, як і всі інші люди, схильні скаржитися на долю, страждаємо від гордості та марнославства і маємо всі недоліки, які роблять людей егоцентричними. Ми дізналися, що нам також властиві себелюбство та нечесність. Коли наші чоловіки почали застосовувати духовні принципи у своєму житті, ми побачили, що було б добре і нам наслідувати їхній приклад.

Спочатку багато хто з нас думав, що ми не потребуємо допомоги. Ми вважали, що загалом ми – дуже хороші жінки, здатні бути ще кращими, якби тільки наші чоловіки перестали пити. Але думати, що ми надто хороші, щоб потребувати Бога, - досить нерозумно. Тепер ми прагнемо застосовувати духовні принципи у всіх сферах нашого життя. При цьому ми зауважуємо, що наші власні проблеми теж вирішуються легше, ніж раніше. Відсутність страху, занепокоєння та ображеного самолюбства благотворно позначається на нашому житті. Ми закликаємо вас приєднатися до нашої програми, бо ніщо так не допоможе вашому чоловікові, як відношення до нього, що змінилося, підказане вам Богом. Якщо це можливо, постарайтеся рухатися вперед пліч-о-пліч з вашим чоловіком.

Якщо ви разом із чоловіком вирішите проблему алкоголю, ви, звичайно, будете дуже щасливі. Але всі проблеми не можна вирішити відразу. Насіння дало паростки в новому грунті, але зростання тільки почалося. Незважаючи на знову здобуте вами щастя, у вашому житті будуть підйоми та падіння. Багато старих проблем залишаться з вами. Так і має бути.

Ваші віра та щирість мають витримати випробування. Така постійна проба сил повинна розглядатися як складова вашого навчання, бо таким чином ви вчитиметеся жити. Ви зробите помилки, але якщо ви намагатиметеся їх подолати, вони не стягнуть вас на дно. Ви зробите з них уроки. Подолаючи їх, ви знайдете кращий спосіб життя, ніж раніше. Труднощі, з якими вам доведеться зустрічатися, це роздратування, ображені почуття та злість. Іноді ваш чоловік діятиме або розмірковуватиме безрозсудно, і вам захочеться зробити критичне зауваження. Маленька точка на горизонті вашого сімейного життя може перетворитися на грозову хмару розбратів. Ці сімейні сварки є дуже небезпечними, особливо для вашого чоловіка. Часто саме на вас лежить відповідальність за те, щоб, наскільки це можливо, уникати їх або не давати їм переростати в щось більше. Пам'ятайте, що сильне роздратування є смертельною небезпекою для алкоголіка. Ми не хочемо сказати, що ви повинні погоджуватися з чоловіком, коли існує нормальна відмінність у поглядах. Але не потрібно висловлювати свою незгоду в роздратованих чи різко критичних тонах. Ви з чоловіком виявите, що із важкими проблемами легше впоратися, коли ви здатні вирішувати прості. Наступного разу, під час бурхливої розмови, кожен із вас має зберегти за собою право сказати, посміхнувшись: «Це стає серйозним. Я перепрошую, але це починає зачіпати мене. Давай поговоримо про це якось іншим разом». Якщо ваш чоловік намагатиметься будувати своє життя на духовній основі, то він теж робитиме все можливе, щоб уникати розбіжностей та суперечок.

Ваш чоловік чудово розуміє, що для сімейного життя однієї тверезості мало. Він також хоче, щоб усе налагодилося. Але не чекайте від нього надто багато. Його спосіб мислення та звички вироблялися роками. Терпіння, поблажливість, розуміння та любов здатні творити чудеса у цій ситуації. Покажіть, що у вас є ці якості, і ваш чоловік відплатить вам сторицею. Правило життя – живи та давай жити іншим. Якщо ви готові виправити ваші недоліки, у вас не буде приводів критикувати один одного.

Ми, жінки, завжди зберігаємо ідеал чоловіка і хочемо, щоб наші чоловіки відповідали нашим ідеалам. Природно, що тепер, коли він не п'є, виникає бажання порівняти його з цим ідеалом. Швидше за все, невідповідність буде очевидною, тому що він, як і ви, тільки-но почав розвиватися. Будьте терплячі.

Може з'явитися і почуття образи у зв'язку з тим, що наші кохання та відданість не можуть вилікувати наших чоловіків від алкоголізму. Нам не подобається думка, що якась книга чи старання іншого алкоголіка можуть за кілька тижнів зробити те, чого нам не вдавалося досягти багато років. У такі моменти ми забуваємо, що алкоголізм – це хвороба, над якою ми не владні. Ваш чоловік першим скаже, що ваша відданість та турбота привели його до того, що він зміг стати на духовний шлях розвитку. Без вас він уже давно загинув би. Коли вами опановує почуття образи, намагайтеся тверезо оцінити те, що у вас є. Адже ви знову разом, алкоголь перестав бути для вашого чоловіка проблемою, і ви разом працюєте, щоб створити таке майбутнє, яке ще нещодавно здавалося неможливим.

У вас може виникнути ревнощі до тих, кому ваш чоловік приділяє багато уваги, зокрема до інших алкоголіків. Ви роками мріяли про спілкування з ним, а він витрачає багато часу, допомагаючи іншим алкоголікам та їхнім сім'ям. Ви вважаєте, що тепер він має повністю належати вам одній. Не забувайте про те, що робота з іншими людьми потрібна йому для того, щоб зберегти власну тверезість. Іноді він може захопитися цим настільки, що нехтуватиме своїми сімейними обов'язками. Ваш будинок буде наповнений чужими людьми. Деякі з них, можливо, не сподобаються. Його хвилюватимуть їхні біди, а не ваші. Марно говорити йому про це і вимагати більше уваги до себе. Ми вважаємо серйозною помилкою приглушувати його ентузіазм у роботі з іншими алкоголіками. Ви повинні, по можливості, допомагати йому в роботі. Ми пропонуємо вам зайнятися дружинами нових друзів вашого чоловіка. Їм потрібна порада та любов жінки, яка пройшла з алкоголіком через усі страждання життя.

Можливо, ви з чоловіком жили досить самотньо, тому що випивки чоловіка часто ізолюють дружину від суспільства. Тому, можливо, вам, так само, як і вашому чоловікові, потрібні нові інтереси та справа, в ім'я якої ви житимете. Якщо ви допоможете йому, замість того, щоб скаржитися, то ви помітите, що надмірний ентузіазм поступиться місцем нормальному людському бажанню допомогти. У вас обох має прокинутись почуття відповідальності за інших людей. Ви та ваш чоловік повинні думати про те, що ви можете дати життя, а не що ви можете взяти від нього. Це зробить ваше життя більш повноцінним. Ваше нове життя буде незрівнянно багатшим, ніж старе.

Може статися так, що ваш чоловік почне нове життя, і все буде чудово, а потім, на ваше розчарування, він прийде додому п'яним. Якщо ви вважаєте, що він щиро хоче кинути пити, вам не потрібно турбуватися. Звичайно, було б краще, якби у нього взагалі не було зривів - а у багатьох буває саме так, але часто такі зриви йдуть на користь. Ваш чоловік побачить, що його зусилля у сфері духовної діяльності мають бути подвоєні, якщо він хоче вижити. Не нагадуйте йому про його духовну неповноцінність, він сам усе зрозуміє. Підбадьоріть його та запитайте, чим ви можете йому допомогти.

Найменші ознаки вашого страху чи нетерпимості можуть знизити його шанси на одужання. У момент слабкості ваш чоловік може використати вашу ворожість до його нових друзів як тривіальне виправдання для того, щоб почати пити знову.

Ми ніколи не намагаємося влаштувати життя алкоголіка таким чином, щоб уберегти його від спокус. Найменші спроби керувати його справами або обмежити його у спілкуванні з людьми для того, щоб уникнути спокус, будуть помічені ним. Дайте йому зрозуміти, що він цілком вільний і може бути всюди. Це дуже важливий момент. Якщо ж він нап'ється, не звинувачуйте себе в цьому. Або Бог звільнив вашого чоловіка від алкогольних проблем, чи ні. Якщо ні, то краще, щоб ви одразу зрозуміли це. В цьому випадку вам обом потрібно знову починати з азів. Якщо ви не хочете повторення зривів, то покладіться на Бога як у вирішенні цієї проблеми, так і багато в чому іншому.

Ми розуміємо, що дали вам багато різних вказівок та порад. Це нагадує повчання, за що ми просимо вибачення, тому що ми самі не завжди добре ставимося до тих, хто навчає нас. Але все сказане засноване на досвіді, часто болісному. Ми придбали його через страждання, тому ми хочемо, щоб ви засвоїли все це і уникнули непотрібних труднощів2.

Отже, ми звертаємося до вас, до тих, хто, можливо, скоро приєднається до нас, і кажемо: “Бажаємо удачі, і нехай благословить вас Бог!”

2 Спільнота членів сімей анонімних алкоголіків – Ал-Анон – була утворена через 13 років після того, як було написано цей розділ. Хоча воно не пов'язане з АА, воно використовує загальні принципи програми АА як керівництво для чоловіків, дружин, родичів та людей, близьких до алкоголіків.

Все написане вище, хоча і звернене в основному до дружин алкоголіків, ставить проблеми, з якими стикаються всі близькі алкоголізмом. Підрозділ цього товариства, Алатін, об'єднує підлітків – дітей алкоголіків. Якщо у вашому місті немає відділення товариства Ал-Анон, ви можете звернутися за адресою: World Service Office of Al-Anon Family Groups, Box 862, Midtown Station, New York, NY 10018-0862, USA.